Pod skrzydłami Jastrzębia

Home / Aktualne / Pod skrzydłami Jastrzębia
Pod skrzydłami Jastrzębia

Projekt „Pod skrzydłami Jastrzębia” Wzmocnienie procesu transformacji przez działania na rzecz mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolicznych gmin OSI.

Tu dowiesz się czego dotyczy projekt, jakie są jego efekty i ile dofinansowania pozyskaliśmy z Unii Europejskiej. 

Na realizację tego ważnego dla naszego regionu projektu pozyskaliśmy aż 7 181 373,14 zł dotacji, z czego 6 463 235,82 zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Celem działań projektowych jest rozwój aktywności społecznej oraz podwyższenie akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej, jaka dzieje się od lat na naszym terenie. W projekcie wezmą udział mieszkańcy miasta Jastrzębie-Zdrój, a także mieszkańcy Żor, Mszany, Godowa i Pawłowic. W sumie uczestnikami projektu będzie minimum 1200 osób, w tym 650 kobiet.

W ramach projektu będziemy prowadzić zajęcia i działania dla mieszkańców:

  • warsztaty i debaty na temat transformacji,
  • warsztaty pasjonackie, rozwojowe, teatralne i fotograficzne, plenery, koncerty, animacje w przestrzeni miejskiej,
  • konkursy na 140 inicjatyw oddolnych, m.in. w tematach: problemy społeczne, ekologia, tożsamość lokalna i regionalna oraz budowanie więzi z naszą historią
  • Kluby wynikające z potrzeb mieszkańców, takie jak:
  1. Klub dla dzieci „Stacja EKO-Edukacja” (zajęcia i warsztaty dla dzieci od lat 4 do 10)
  2. Klub rodzica (zajęcia dla rodziców z dziećmi oraz wykłady rodzicielskie)
  3. Klub seniora (zajęcia ruchowe, pasjonackie, wykłady dotyczące transformacji i ważnych spraw społecznych)
  4. Klub młodzieżowy (warsztaty ekologiczne i z zakresu transformacji, spotkania tematyczne, zajęcia ekologiczne i z zakresu tworzenia bezpiecznej przyszłości i przestrzeni z wykorzystaniem natury)
  5. Klub kobiet „LIDERKA ZMIANY” (warsztaty menedżerskie, z zakresu umiejętności prezentacji, komunikacji, aktywności społecznej i biznesowej, life-balance)
  6. „Kawiarenka pełna rozmów” (spotkania i debaty ze specjalistami na ważne społecznie tematy, przy szklaneczce kawy/herbaty)

Wszystkie powyższe działania będą realizowane w ramach miejsca spotkań mieszkańców terenów objętych projektem (zwany CENTRUM SPOTKAŃ MIESZKAŃCÓW) oraz inicjatyw kulturalnych w przestrzeni miejskiej, także tej pozyskanej przez nasze miasto po nieczynnych już kopalniach (inwestycja na terenach pokopalnianych posłużyła stworzeniu fantastycznego miejsca o nowym przeznaczeniu – Łaźnie Moszczenica, które w projekcie chcemy pokazać wszystkim mieszkańcom regionu).

Tu przeczytasz, z jakich atrakcyjnych działań możesz skorzystać w projekcie. 

W ramach projektu poza zajęciami warsztatowymi u wszystkich partnerów pojawią się wydarzenia specjalne dla szerszej publiczności, takie jak:

  1. Konkursy na inicjatywy lokalne, także łączące się w wielkie wydarzenie inicjatyw
  2. Carbonalia – już 13, 14 i 15 września 2024 r. w Łaźni Moszczenica pokażemy piękno tego progórniczego miejsca i wypełnimy je muzyką, teatrem i mnóstwem dobrej energii. A w kolejnym roku – powtórka! Zobacz co będzie się działo na Carbonariach.
  3. Cykl koncertów muzyki alternatywnej opartej o wizualizacje i industrialny charakter miejsca (Carbonarium) – 4 koncerty w budynku starej łaźni górniczej – dla mieszkańców miasta i regionu
  4. Festiwal modelarski o tematyce dziedzictwa poprzemysłowego w Łaźni Moszczenica
  5. Wystawa zdjęć dotyczących dziedzictwa kulturowego w ramach warsztatów fotograficznych
  6. Festiwal teatrów w Jastrzębiu-Zdroju (w 2025 i 2026 roku), podczas którego obok teatrów już działających i znanych na naszym terenie wystąpią mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. Spektakle o tematyce transformacji zdobędą na pewno serca i uznanie widzów.
  7. Wymiany między mieszkańcami (Plantcrossing, Faschioncrossing)
  8. i wiele wiele innych ciekawych inicjatyw.

 

Projekt pozwoli na przeprowadzenie działań zmierzających do podniesienia akceptacji dla transformacji poprzez takie prowadzenie działań, które zbuduje wyższe zaufanie dla działań Centrum i poszczególnych partnerów, pozwoli na łagodne przejście kolejnych działań transformacyjnych i tworzenie nowej tożsamości społecznej.

Okres realizacji projektu: 1.05.2024-30.06.2026.

Partnerzy projektu:

  • Stowarzyszenie EBI – Lider projektu
  • Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica
  • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
  • Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju

Bądźcie z nami.

Ważne pliki

Bądź uczestnikiem naszego Centrum Inicjatyw Lokalnych! 

Już od września startujemy z naborami na Wasze inicjatywy. 

Skip to content