Lokalnie z JSW

Home / Lokalnie z JSW

Fundacja JSW współpracuje z EBI dla dobra lokalnej społeczności

 

Od 2022 roku rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją JSW dzięki czemu możemy realizować dla lokalnej społeczności ciekawe przedsięwzięcia.

Komputery pomagają naszym podopiecznym.

Dzięki uprzejmości Fundacji JSW zaopatrzyliśmy nasze stowarzyszenie w 10 komputerów. Jest to sprzęt, który zakończył już swoje życie w JSW, jednak nam pozwoli w stworzenie stanowisk komputerowych, które zasilą nasze projekty prospołeczne. Zrealizowaliśmy już szkolenia dla Seniorów z Jastrzębia Zdroju, którzy na pierwszych zajęciach mieli za zadanie w sympatyczny sposób ujarzmić myszkę komputerową. A dodamy, że wcale nie jest to łatwe dla osób, które nigdy nie pracowały na komputerze.

Testy senioralne TICS i aktywizacja przeciwdetencyjna

W ramach projektu finansowanego w całości przez Fundację JSW przygotowaliśmy ofertę darmowych badań przesiewowych dla seniorów powyżej 55 roku życia mieszkających w gminach górniczych. Zdalna „Ocena Pamięci" stanowi dostosowaną do polskich warunków rekonstrukcję testu TICS (Telephone Interview for Cognitive Status®). Jest stosowana do przesiewowej diagnostyki funkcji poznawczych. Z jej pomocą możliwa jest ocena: pamięci krótkotrwałej, uwagi, funkcji językowych, pamięci deklaratywnej i myślenia abstrakcyjnego. Przypomnijmy, że jako jedyni licencjonujemy i certyfikujemy możliwość przeprowadzania badań wśród polskich seniorów tą metodą.

Dzięki odpowiedziom na 18 pytań, dzięki którym certyfikowani diagności oceniają różne funkcje mózgu, które w przypadku chorób demencyjnych zostają zaburzone, otrzymujemy pierwsze ważne wyniki – poziom ewentualnych zaburzeń i ryzyko ich postępowania. W przypadku niewłaściwych wyników powinniśmy czym prędzej podjąć działania diagnostyczne u geriatry (ten zleci też kilka ważnych badań, poprosi o wykaz leków i chorób, może zlecić badanie neurologiczne lub neuropsychologiczne).

Badania pomogą podnieść poziom życia seniorów na naszym terenie. Fundacja JSW sfinansowała 40 takich badań przesiewowych.

Ponadto w projekcie zakupione zostaną gry i ćwiczenia profilaktyczne dla seniorów z naszego Centrum Seniora SREBRNI i wykorzystywane także w terapii domowej.

Więcej o badaniu TICS przeczytasz tutaj.

Zgłoś się na badanie TICS!

 

Skip to content