Projekty aktualnie prowadzone
Projekt „Pod skrzydłami Jastrzębia. Wzmocnienie procesu transformacji przez działania na rzecz mieszkanców Jastrzębia-Zdroju i okolicznych gmin OSI”.
Na realizację tego ważnego dla naszego regionu projektu pozyskaliśmy aż 7.181.373,14 zł dotacji, z czego 6.463.235,82 zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Celem działań projektowych jest rozwój aktywności społecznej oraz podwyższenie akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej, jaka dzieje się od lat na naszym terenie. W projekcie wezmą udział mieszkańcy miasta Jastrzębie-Zdrój, a także mieszkańcy Żor, Mszany, Godowa i Pawłowic. W sumie uczestnikami projektu będzie minimum 1200 osób, w tym 650 kobiet.
W ramach projektu będziemy prowadzić zajęcia i działania dla mieszkańców:
- warsztaty i debaty na temat transformacji,
- warsztaty teatralne i fotograficzne, plenery, koncerty, animacje w przestrzeni miejskiej,
- konkursy na 140 inicjatyw oddolnych, m.in. w tematach: problemy społeczne, ekologia, tożsamość lokalna i regionalna oraz budowanie więzi z naszą historią
- Kluby wynikające z potrzeb mieszkańców, takie jak:
- Klub dla dzieci „Stacja Edukacja”
- Klub rodzica
- Klub seniora
- Klub młodzieżowy
- Klub kobiet „LIDERKA ZMIANY”
- Klub „Kawiarenka pełna rozmów”
Wszystkie powyższe działania będą realizowane w ramach miejsca spotkań mieszkańców terenów objętych projektem (zwany CENTRUM) oraz inicjatyw kulturalnych w przestrzeni miejskiej.
Projekt pozwoli na przeprowadzenie działań zmierzających do podniesienia akceptacji dla transformacji poprzez takie prowadzenie działań, które zbuduje wyższe zaufanie dla działań Centrum i poszczególnych partnerów, pozwoli na łagodne przejście kolejnych działań transformacyjnych i tworzenie nowej tożsamości społecznej.
Okres realizacji projektu: 1.05.2024-30.06.2026.
Partnerzy projektu:
- Stowarzyszenie EBI – Lider projektu
- Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
- Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju
- Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju
Więcej już wkrótce. Bądźcie z nami.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Księga standardów projektu dla Partnerów, Uczestników oraz Pracowników Projektu
Formularz zgłoszeniowy do projektu
Projekt „Zdrowe Jastrzębie 2.0 – program badań przesiewowych, profilaktyka i promocja zdrowia”.
Niniejsza inicjatywa jest realizowana w ramach zadania publicznego powierzonego przez Miasto Jastrzębie-Zdrój.
Okres realizacji projektu: 01.04.2024 – 31.08.2024.
Realizator: Stowarzyszenie EBI, Jastrzębie-Zdrój, Polska.
W ramach działań przewidzianych w zadaniu mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, którzy ukończyli 55. rok życia mogą wziąć udział w bezpłatnym badaniu przesiewowym „Oceny Pamięci” w kierunku demencji i zaburzeń funkcji poznawczych. Badanie przeprowadzane jest zdalnie przez doświadczonych psychologów i psychogerontologów, co oznacza, że nie trzeba wychodzić z domu, aby wziąć w nim udział. Z jego pomocą możliwa jest ocena: pamięci krótkotrwałej, uwagi, funkcji językowych, pamięci deklaratywnej i myślenia abstrakcyjnego. Przypomnijmy, że jako jedyni licencjonujemy i certyfikujemy możliwość przeprowadzania badań wśród polskich seniorów tą metodą. Wyniki badania pozwalają określić czy kłopoty z pamięcią to tylko „roztargnienie” czy konieczna jest konsultacja ze specjalistą i podjęcie dalszych kroków leczenia.
Nie zwlekaj, zadbaj o siebie i zgłoś się na badania!
Kliknij aby przejść do Formularza zgłoszenia.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Jastrzębie-Zdrój.
Projekt „GERIATRYCZNA PLATFORMA TELEDIAGNOSTYCZNA” Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach programu Innowacje Społeczne Okres realizacji projektu: 1.09.2017 – 31.08.2019 – nadal faza wdrożeniowa Lider projektu w fazie wdrożeniowej: Stowarzyszenie “EBI Association”, Jastrzębie-Zdrój, Polska Wykaz partnerów:
- Fundację Pamięć i Pomoc i. dr. Edmunda Grygierewicza w Katowicach
- Szpital EMC SILESIA SP. Z O.O. w Katowicach
- Politechnikę Śląską Wydział Biotechnologii
- NZOZ OPIEKANOVA – wdrożenie testowe i ewaluacja
W ramach projektu, w zespole pod przewodnictwem dra n.med. J. Derejczyka stworzono innowacje, które wdrażamy:
- Platformę internetową umożliwiającą badania przesiewowe w zakresie chorób neurodegeneracyjnych u Seniorów po 55 roku życia
- Polski zdalny test pamięci i innych funkcji poznawczych, które ulegają zaburzeniu w przypadku np. choroby Alzheimera -tzw. badanie TICS.
Badania w roku 2022 można wykonywać u naszych certyfikowanych diagnostów w ramach naszego projektu finansowanego przez Fundację JSW (darmowo) oraz w NZOZ OPIEKANOVA. W kolejnej fazie będziemy namawiać gminy i instytucje państwowe do wdrożeń badań dla swoich mieszkańców.
Więcej na stronie www.testysenioralne.pl
Projekt współfinansowany z NCBiR.